top of page
Ieškoti

Nėštukei

Atnaujinta: 2024-06-15

Tai, ką turėtų žinoti kiekviena besilaukianti moteris

Augantis kūdikis sudaro tiesioginį spaudimą dubens dugno ir pilvo sienos raumenims. Šie raumenys pertempiami ir jei netreniruojami, dažnai riboja gyvenimo kokybę ir gali tapti įvairių skausmų priežastimi. 



Tad nepriklausomai nuo to kaip gimdysite - vaginaliniu ar Cezario būdu - svarbu treniruoti giliuosius kūno raumenis ir atlikti laikysenos korekcijos pratimus dėl bendro gerbūvio nėštumo metu ir sklandesnio atsistatymo po gimdymo.


Planuojant nėštumą arba ankstyvu nėštumo laikotarpiu pats laikas susipažinti su dubens dugno raumenimis. Jie svarbūs ne tik gimdymui, bet apskritai viso kūno gerovei: 

  • Laikysenai

  • Lytinei funkcijai

  • Tuštinimuisi

  • Dubens ornanų sveikatai


Tyrimai rodo, jog moterys, kurios treniravo dubens dugno raumenis nėštumo metu, po gimdymo jų ištvermė ženkliai greičiau atsistatė ir net padidėjo, lyginant su tomis, kurios intymių raumenų besilaukiant nestiprino. Visgi daugelis tyrimų daryti taikant tik izoliuotus Kėgelio pratimus, neįtraukiant kvėpavimo ir giliųjų pilvo raumenų pratimų. Gera žinia, kad kasmet moters sveikatos po gimdymo tema vis plačiau aptariama ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. Pavyksta surengti vis daugiau tyrimų (ir lengviau prikalbinti moteris juose dalyvauti) su skirtingais reabilitacijos metodais bei priemonėm, kad būtų galima surinkti pakankamai duomenų apie efektyviausius būdus dubens dugno raumenų funkcijoms atkurti.


Reikėtų paminėti, kad dubens dugno raumenų treniravimas nėra vien Kėgelio pratimai. Dubens dugno raumenis svarbiausia išmokyti dirbti drauge su giliaisiais pilvo raumenimis ir diafragma, tad kvėpavimo ir laikysenos korekcijos pratimai didžiąja dalimi nulems ir dubens dugno raumenų gerovę.

Kėgelio pratimus taip pat galima ir rekomenduojama daryti laukiantis, tačiau svarbu suvokti ar tinkamai juos atliekate ir pasirinkti tam tinkamą nėštumo laikotarpį (pirmajame ir trečiajame trimestruose Kėgelio pratimai ne visada rekomenduojami).

Daugiau informacijos skiltyje "Dubens dugnas".


Tiesa ta, kad edukacija apie savo kūną ir tikslingos nėščiųjų treniruotės moterims su kaupu atsiperka gimdymo metu bei po gimdymo. Kūnas lydimas nuolatinio judesio daug lengviau prisitaiko prie sparčiai kintančių formų bei laikysenos, atsiranda daugiau jėgų, pagerėja nuotaika. Tai teigiamai veikia ir vaisiaus fizinę bei emocinę raidą.


Kadangi gimdymas yra fizinis ir psichologinis iššūkis, jam ruošiantis svarbu domėtis fizinėmis savo kūno ypatybėmis, galimybėmis ir gimdymų tipais, eiga bei atsistatymo po gimdymo pagrindais.

Kiekvienos moters ir jos kūdikio sveikatos gerovė nėra vien gydytojų atsakomybė. Sąmoningas domėjimasis ir aktyvus dalyvavimas sprendžiant sveikatos klausimus padaro moterį fiziškai ir psichologiškai stipresnę, mažiau pažeidžiamą ir labiau orientuotą į tai, kas iš tiesų vyksta su jos kūnu. Žinios įgalina.


Planuojančioms gimdyti vaginaliniu būdu itin svarbu mokytis tikslingo kvėpavimo ir dubens dugno raumenų sąmoningo valdymo. Jausitės daug ramiau pasitikėdama savo kūnu ir žinodama kaip kvėpuoti bei atpalaiduoti dubens dugno raumenis gimstant vaikeliui.

Tokiu būdu potencialiai didinsite tikimybę išvengti sunkių gimdymo traumų (didelio laipsnio kirpimai, plyšimai ir kt.).






Planuojančioms gimdyti Cezario būdu pravartu žinoti, kad šis sprendimas tik dalinai apsaugos nuo dubens dugno raumenų pažaidos. Cezario pjūvis - ne tik gimdymas, bet ir didelė pilvo operacija, kurios metu pažeidžiami 7 sluoksniai audinių. Vidinio dubens dugno sluoksnio raumenys driekiasi iki pat gaktikaulio ir jungiasi su pilvo raumenimis, tad atliekant pjūvį dubens dugno raumenys vis vien nukenčia.  Tokio tipo skeleto raumenų sužalojimo pilnas sugijimas paprastai trunka nuo 6 mėnesių iki vienerių metų laiko. 

Išoriškai randas gali atrodyti sugijęs, tačiau giliesiems pjūvio sluoksniams reikia daugiau laiko sugyti. Tai suprantant labai svarbu tikslingai treniruotis ne tik prieš pastojant, bet ir nėštumo metu, ir edukuotis apie ankstyvąją reabilitaciją po gimdymo (kaip keltis iš lovos, kaip pradėti vaikščioti, kaip tuštintis, prižiūrėti randą, kokių veiklų vengti ir kt.)


Po gimdymo tenka susidurti su intymiomis problemomis ir įvairaus pobūdžio skausmais. Dažniausiai pasitaikantys :

  • šlapimo nelaikymas,

  • hemarojus,

  • kiti dubens dugno organų nusileidimai,

  • dubens ir nugaros skausmas,

  • skausmingi lytiniai santykiai.

Pagimdžius visas dėmesys skiriamas vaikeliui, tad moterims dažnai nelieka laiko lankytis pas reabilitacijos specialistus ir laiku pasirūpinti savo fizine sveikata. Tokiais atvejais tenka savarankiškai aiškintis kaip saugiai ir efektyviai atkurti pažeistus raumenis. "Aplink pilvą" tikslas - skleisti patikimą informaciją apie atsistatymą po gimdymo ir kurti galimybę moterims pačioms sau padėti namų sąlygomis, jei nėra kaip apsilankyti pas reikiamus specialistus.



Moteriai, kuri žinojo kaip tinkamai stiprinti giliuosius pilvo ir dubens dugno raumenis iki gimdymo (kol jie dar nebuvo pažeisti) , bus daug lengviau juos reabilituoti pagimdžius (raumenys turi atmintį).

Moterims, kurios pirmąsyk susipažįsta su giliaisiais raumenim tik po gimdymo, sekasi kiek sunkiau. Dubens dugno ir kitų giliųjų raumenų sąmoningas valdymas - nelengva užduotis, reikalaujanti susikaupimo, motyvacijos, įdirbio ir kantrybės.

Paprasčiau atkurti dar prieš nėštumą/nėštumo metu susiformavusius raumenų įdarbinimo įgūdžius nei mokytis nuo nulio jau esant pažaidai.


Daugiau informacijos apie pogimdyminį laikotarpį skiltyje “Po gimdymo”.



 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page