Po gimdymo
- Laura Skomskė
- 2024-03-10
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 2024-06-15
Tai, ką turėtų žinoti kiekviena pagimdžiusi moteris
Gimdymas - didelis fizinis ir psichologinis iššūkis, kurio metu įvyksta ne tik stebuklas (vaiko gimimas), bet ir fizinė trauma (pilvo ir/ar tarpvietės srities pažeidimai).
Retai išgirsite, kad naturaliu gamtos procesu laikomas gimdymas yra lydimas žodžių “fizinė trauma”. Bet fiziologiniu požiūriu tai tikra tiesa : pilvo ir dubens dugno raumenys slegiami vaisiaus ir pertempiami jau nėštumo metu, o gimdant pažeidžiami dar labiau.



Gimdant vaginaliniu būdu dažniausiai neišvengiama vienokio ar kitokio tipo tarpvietės srities pažeidimų (plyšimai, kirpimai). Nedidelio laipsnio pažeidimai užgyja be komplikacijų ir greitai pasimiršta, tačiau didesnio laipsnio pažeidimų skausmas moteris lydi iki metų ( kartais net ilgiau) po gimdymo ir gali turėti įtakos dubens organų nusileidimui bei kitoms dubens dugno disfunkcijoms. Per anksti/ per greitai grįžus prie senų fizinių veiklų neretai situacija tik pabloginama (spaudimo jausmas tarpvietėje, skausmas, šlapimo nelaikymas ir kt.) , nes pažeisti raumenys netinkamai atlieka savo funkcijas ir jiems reikalinga reabilitacija-reedukacija.
Gimdant Cezario būdu - vykdoma stambi pilvo operacija ir pažeidžiami 7 sluoksniai audinių. Vidinio dubens dugno sluoksnio raumenys driekiasi iki pat gaktikaulio ir jungiasi su pilvo raumenimis, tad atliekant pjūvį nukenčia ne tik pilvo, bet ir dubens dugno raumenys. Tokio tipo skeleto raumenų sužalojimo pilnas sugijimas paprastai trunka nuo 6 mėnesių iki vienerių metų laiko. Išoriškai randas gali atrodyti sugijęs, tačiau giliesiems pjūvio sluoksniams reikia daugiau laiko sugyti.
Norint sklandžiai ir efektyviai atsistatyti po gimdymo pravartu apsilankyti pas dubens dugno/moterų kineziterapeutą (-ę) , kuris :
Padės “atkurti ryšius” su pažeistais pilvo ir dubens dugno raumenimis
Apmokys kaip elgtis namuose/buityje/kokių veiklų vengti
Apmokys kokius reabilitacinius pratimus daryti itin ankstyvame laikotarpyje po gimdymo (nuo grįžimo iš ligoninės namo), kad išvengtumėte ūmių pogimdyminių skausmų ir greičiau atsistatytumėte bei saugiai grįžtumėte prie norimos fizinės veiklos. Apsilankyti galite jau pirmąją-antrąją savaitę po gimdymo.
Kitose Europos šalyse (Prancūzijoje, Švedijoje, Anglijoje ir kt.) moterims suteikiama galimybė apsilankyti pas dubens srityje besispecializuojantį moterų kineziterapeutą dėl pogimdyminių traumų/skausmų ir/arba bendros reabilitacijos (arba moteris apmokoma/išdalinama informacija dar būnant ligoninėje). Moteris informuojama apie ankstyvuosius saugius gydomuosius judesius/pratimus, vengtinas veiklas ir tolimesnę pogimdyminės reabilitacijos eigą.
Lietuvoje nedažnai sutiksite gymtyvę, kuri teigiamai atlieptų apie savo gimdymo patirtį ir apskritai būtų girdėjusi apie “fizinę reabilitaciją po gimdymo” arba “dubens dugno raumenis”, “dubens dugno kineziterapiją”.
Liūdna, kad daugelis po gimdymo likusių skausmų ir/ar disfunkcijų, pavyzdžiui: šlapimo nelaikymas, skausmingi lytiniai santykiai, dubens organų nusileidimas laikomi “normalia” patirtimi, kurią siūloma "pralaukti", nors skausmai tęsiasi daugiau kaip pusmetį ar net metus...
Tiesa, daugelį pogimdyminių problemų tiesiogiai veikia :
hormonų pusiausvyros pokyčiai,
žindymas,
gretutinės ligos,
stresas ir prasta miego bei mitybos kokybė.
BET visoms prieš tai išvardintoms problemoms gali būti taikomas konservatyvus (nemedikamentinis ir neoperacinis) gydymo būdas:
reabilitaciniai pratimai,
gydomasis masažas,
manualinė terapija,
fizioterapija,
gyvenimo būdo ergonomika,
aktyvus streso valdymas,
žinios apie žalingus veiksmus ir veiklas anstyvame periode po gimdymo ir tt.
Žinios įgalina ir gydo. Yra daug būdų kaip koreguoti fizinį diskomfortą, tad skatinu moteris domėtis. Laiku negydomos fizinės problemos gali virsti į psichologines ir socialinės atskirties ar net depresijos problemas.

Problemos po gimdymo:
Šlapimo nelaikymas
Nusilpę pilvo raumenys
Juosmens - kryžmens srities skausmas
Klubų, kelių skausmas
Dubens organų nusileidimas (makšties sienos, gimdos, šlaplės pasislinkimas žemyn, hemarojus)
Gaktinės sąvaržos srities skausmas
Kitos dubens dugno disfunkcijos (pvz.: skausmingi lytiniai santykiai)
Kaip dubens dugno kineziterapija gali padėti ?
Šlapimo nelaikymas - korekciniai pratimai, svorio kontrolė, mitybos pokyčiai, žalingų įpročių kontrolė, esant poreikiui - nukreipimas pas kitus terapeutus.
Skausmingi lytiniai santykiai - intymių zonų savimasažo edukacija, atpalaidavimo ir klubų mobilumo pratimai, bendri juosmens-dubens srities korekciniai pratimai, kvėpavimo pratimai, kitos pagalbinės nemedikamentinės priemonės, pvz.: kompresai.
Dubens organų nusileidimas - korekciniai pratimai, svorio kontrolė, vidurių užkietėjimo ir žalingų įpročių prevencija, tuštinimosi padėčių edukacija, rekomenduojama papildoma konsultacija su ginekologu del pesarų (prilaikančių neoperaciniu būdu įterpiamų laikiklių).
Po gimdymo iškart laukia fiziniai iššūkiai: naujagimio nešiojimas, sūpavimas, žindymas, maudymas. Tai tiesioginė ir didelė apkrova dar itin silpniems ir pažeistiems pilvo sienos ir dubens dugno raumenims.
Todėl rekomenduojama kiek galima anksčiau apsilankyti pas dubens dugno kineziterapeutą arba fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, ir pradėti korekcinius pratimus.
Vengtinos veiklos po gimdymo (pirmas 6-8 sav.)
Bėgimas
Veiklos, kurios sukelia riziką pasitempti/nukristi (pvz.: didelio nepaklusnaus šuns vedžiojimas)
Laipiojimas (pvz.: laipiojimas kalnais, spec.lipimo siena)
Kontaktinis sportas, jojimas, slidinėjimas
Šuoliukai (vietoje, ant batuto, pratimų metu (ypač jei yra viršsvorio))
Tiesioginė tiesiųjų pilvo raumenų apkrova (ypač jei nemokate aktyvuoti giliųjų korseto raumenų) : atsilenkimai, kojų leidimai žemyn, “front plank” ir kt.
Sunkumų kilnojimas (viskas, kas sunkiau nei kūdikis)
Pratimai/veiklos sukeliantys didelį spaudimą dubens dugno raumenims (platūs pritūpimai, itin ilgi pasivaikščiojimai (ypač jei juntamas spaudimas tarvietėje, šlapimo nelaikymas, kojų tirpimas ir pan.)
Aukšto intensyvumo treniruotės
Prie visų šių veiklų būtina grįžti pamažu ir palaipsniui.
Pirmas žingsnis prieš grįžtant prie bet kokios sportinės veiklos nuo 6-8 sav. - giliųjų kūno raumenų aktyvacija ir reedukacija, laikysenos korekcija.
Be šio “pradžiamokslio” rizikuojate susitraumuoti bei persistengti net ir tada, jei praėjo minėtos 8 ir daugiau savaičių po gimdymo.
Nepamirškite, kad kojos, rankos ir nugara gali atrodyti jau pilnai atsigavę bei pajėgūs, bet pilvo ir ypač dubens dugno raumenys dažnai būna nusilpę ir “tyliai kenčia”. Jiems svarbus atskiras dėmesys ir tikslingas įdarbinimas/integravimas į fizines veiklas.
Simptomai, kuriuos pajutus treniruotės metu patariama nutraukti fizinę veiklą arba rasti kitą pratimo variaciją:
❌spaudimas dubens ir/ar krūtinės srityje
❌juosmens, klubų, dubens skausmas
❌jausmas, kad “ten” kažkas iškris, spaudimo jausmas tarpvietės srityje
❌šlapimo/dujų/išmatų nesulaikymas arba šios problemos paūmėjimas kitą dieną
❌kraujavimas ar kitų skysčių nesąmoningas tekėjimas
❌staigus nuovargis
❌dusulys
❌skausmingi gimdos/makšties susitraukimai
❌raumenų silpnumas su pusiausvyros praradimu
❌galvos skausmas, svaigimas
❌skausmas, aštrus tempimas pilvo apačioje, per vidurį/išilgai pilvo
Comments